چرا مردم از خرید خودروی چینی پشیمان‌اند؟

چرا مردم از خرید خودروی چینی پشیمان‌اند؟

چرا مردم از خرید خودروی چینی پشیمان‌اند؟

بازار لوازم یدکی خودرو‌های مونتاژی در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد؛ به‌طوری‌که کمبود و گرانی حالا کابوس خریداران محصولات چینی شده است.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بازار لوازم یدکی خودرو‌های مونتاژی در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد؛ به‌طوری‌که کمبود و گرانی حالا کابوس خریداران محصولات چینی شده است.

چرا مردم از خرید خودروی چینی پشیمان‌اند؟

در بخشی از این گزارش آمده است:

* بسیاری از خریداران محصولات مونتاژی اذعان دارند که قطعات گران، نایاب و تقلبی آنها را از خرید خودروهای چینی پشیمان کرده است.

* گفته می‌شود ضعف خدمات پس از فروش و قیمت بالای قطعات بسیاری از متقاضیان را از خرید این محصولات منصرف می‌کند.

* قیمت چراغ جلوی تیگو ۷ پرو از نمایندگی حدود ۲۱میلیون تومان است. جلوپنجره همین خودرو در بازار حدود ۱۰میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که حتی محصول نمایندگی هم نیست. برای خودروی جک J۵ اگر به دنبال یک دیسک و صفحه باشید احتمالا باید حدود هشت‌میلیون تومان هزینه کنید.

* مالکان هایما نیز اگر نیاز به پوسته گیربکس داشته باشند، مجبور به پرداخت حدود ۱۷میلیون تومان خواهند بود.

* یک سرسیلندر برای آریزو ۵ حدود ۲۰میلیون تومان آب می‌خورد، همین قطعه برای جک S۵ ۳۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت دارد. همین قطعات با قیمت بالا نیز به‌راحتی به دست مشتریان نمی‌رسد و با کمبود مواجه است.

* دیگر حجم بازار لوازم یدکی بین ۵.۵ تا ۶میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. سهم واردات قانونی یک تا ۱.۵میلیارد دلار است و در مقابل سهم قاچاق بین دو تا سه‌میلیارد دلار برآورد می‌شود. بخش دیگر هم که به تولیدات داخل اختصاص دارد، حدود ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار است. بنابراین می‌توان گفت احتمالا بین یک‌سوم تا یک‌‌دوم لوازم یدکی موجود در بازار قاچاق هستند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.